Ανακοίνωση εκλογής νέου μέλους της Επιτροπής Ελέγχου και συγκρότηση σε σώμα
Η εταιρία με την επωνυμία «ALPHA TRUST – ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ Ανώνυμη Εταιρεία Επενδύσεων Χαρτοφυλακίου» ανακοινώνει στο επενδυτικό κοινό ότι το Διοικητικό Συμβούλιο την 03.02.2023, αποφάσισε την εκλογή της κ. Ελένης Κυριαζή ως νέο μέλος (τρίτο πρόσωπο μη μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου) της Επιτροπής Ελέγχου, σε αντικατάσταση του κ. Νικόλαου Τζανέτου (τρίτο πρόσωπο μη μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου, Πρόεδρος Επιτροπής Ελέγχου), ο οποίος υπέβαλε την παραίτησή του με ισχύ από 31.01.2023.
Το Διοικητικό Συμβούλιο, κατόπιν σχετικής εισήγησης της Επιτροπής Αποδοχών και Υποψηφιοτήτων, διαπίστωσε στο πρόσωπο της κ. Ελένης Κυριαζή επάρκεια γνώσης για το αντικείμενο της Εταιρίας, εχέγγυα ήθους και φήμης, αξιοπιστίας και φερεγγυότητας, ότι διαθέτει επαρκή χρόνο για την εκτέλεση των καθηκόντων της ως μέλος της Επιτροπής Ελέγχου καθώς και εμπειρία και γνώσεις σε θέματα ελεγκτικής και λογιστικής. Επίσης διαπίστωσε ότι η κ. Ελένη Κυριαζή πληροί τις προϋποθέσεις ανεξαρτησίας του άρθρου 9 του ν. 4706/2020 και ως εκ τούτου δεν έχει σχέση εξάρτησης με την Εταιρεία ή με συνδεδεμένα με αυτή πρόσωπα, ούτε τελεί σε οποιαδήποτε δυνητική ή πραγματική κατάσταση που οδηγεί σε σύγκρουση συμφερόντων με την Εταιρεία.
Υπενθυμίζεται ότι δυνάμει της 61/25.02.2022 απόφασης της Γενικής Συνέλευσης των μετόχων της Εταιρίας επαναπροσδιορίσθηκε το είδος της Επιτροπής Ελέγχου και ορίστηκε ότι η Επιτροπή Ελέγχου είναι τριμελής και αποτελείται από δύο μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου, ανεξάρτητα μη εκτελεστικά, και ένα τρίτο πρόσωπο, μη μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου, ανεξάρτητο.
Κατόπιν της ανωτέρω μεταβολής, η Επιτροπή Ελέγχου κατά την συνεδρίασή της στις 03.02.2023,συγκροτήθηκε σε σώμα ως εξής:
Ελένη Κυριαζή, Πρόεδρος, (τρίτο πρόσωπο μη μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου)
Μαργαρίτα Βλαχοχρήστου, μέλος, (ανεξάρτητο μη εκτελεστικό μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου) και
Ελένη Λινάρδου, μέλος, (ανεξάρτητο μη εκτελεστικό μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου)
Σημειώνεται, τέλος, χάριν πληρότητας, ότι η ορισθείσα κατά τα ανωτέρω Πρόεδρος της Επιτροπής Ελέγχου, κ. Ελένη Κυριαζή, είναι, σύμφωνα με το άρθρο 44 παρ. 1 στ του ν. 4449/2017, προσωρινός αντικαταστάτης του παραιτηθέντος Προέδρου ενώ, η επόμενη Γενική Συνέλευση της Εταιρίας θα κληθεί είτε να ορίσει την ίδια ως μέλος της Επιτροπής Ελέγχου, είτε να εκλέξει άλλο μέλος για το χρονικό διάστημα έως τη λήξη της θητείας της Επιτροπής Ελέγχου.
Η θητεία της Επιτροπής Ελέγχου συμπίπτει χρονικά με τη θητεία του Διοικητικού Συμβουλίου, ήτοι διαρκεί μέχρι την Τακτική Γενική Συνέλευση του έτους 2024.
Κηφισιά, 06 Φεβρουαρίου 2023